Jak se připravit na pracovní pohovor!

06.06.2022

Při pracovním pohovoru je vždy důležité udělat první dojem, nejen vzhledově, ale také svojí odpovědí na určité klíčové otázky, která vám může váš budoucí zaměstnavatel položit.

Příklady otázek a správných odpovědí

Prvním příkladem je otázka: Řekněte nám něco o sobě! (nemluvíme o rodině, ale o pracovním životu)

Vyprávějte krátký příběh s nadšením, entuziasmem o vaší první práci. Musíte něčím zaujmout. Řekněte jméno firmy, vaše povinnosti a hlavně co vás nejvíce bavilo. Zaměstnavatel z vás musí cítit nadšení a příjemný pocit. Proto krátký příběh, který je stručný, ale zajímavý.

Ukázka příběhu zájemce o pozici event manager.

Před třemi lety sem pomáhal kamarádovi v neziskové organizaci, přišel za mnou jestli nevím o nějaké dobré tiskárně, kde by vytiskl své plakáty. Ukázal mi leták a já mu rovnou řekl, že bychom na něj měli přidat QR kódy, které by odkazovali na jednu unikátní stránku, kde by lidé našli více informací a soutěž o volné vstupenky. Sestavili jsme marketingový plán a nakonec z toho byla nejúspěšnější konference, na kterou přišlo přes 200 lidí.

Otázka: Proč bychom měli zrovna vás přijmout?

Tady je nejlepší se této otázce úplně vyhnout a to tak, že když budete mít slovo, rovnou tento důvod sami uvedete. Musíte se zamyslet nad tím co ta firma kde chcete pracovat potřebuje. Naveďte konverzaci tak, že vaše předchozí pracovní zkušenosti vás dovedly až do této pozice, kde nyní můžete využít své schopnosti. Mluvte také co víte o té pozici a určitě si nastudujte co ta firma dělá a jak působí.