Jak funguje BLACK FRIDAY a falešné slevy?

11.11.2021

Vánoce se kvapem blíží a přicházejí vánoční slevy a akce. Nejznámější akcí je tzv. Black Friday. Jak tento slevový svátek zneužívají velké značky? 

Spousta obchodů před vánoci spouští slevové akce, někdo je dává na jeden den někdo je dělá na víkend a většinou velké značky dělají tyto akce třeba i týden nebo měsíc. Problém ovšem je, že některé slevy ve skutečnosti nejsou slevy. 

Prodejce například jako původní cenu uvede cenu kdy přišel produkt na trh, ale za jeho dobu již cena klesla, ale při black friday to pak udělá například 40%. 

Uvedu příklad.

Výrobek A vyjde na trh na začátku roku za cenu 1 000 Kč. Postupem času díky trhu i díky třeba novým modelům a tak různě se jeho cena sníží na 600 Kč. Prodejce ovšem neuvede jako původní cenu těch 600 Kč, ale napíše u black friday jako původní cenu 1 000 Kč a uvádí, že je ve slevě o -40% tedy za cenu 600 Kč.  Hodně se tohle děje například u potravin. 

Příklad z eshopu. U balení kofoly ukazuje prodejce slevu -41%, dle hlídačeshopů je ovšem sleva 0%. 

Druhá možnost je, že prodejci prostě jen uměle zvýší cenu a jako cenu v akci dají tu normální prodejní. Lidé na akce slyší a pořád je tu spousta z nich, kteří nesrovnávají a nevyhledávají další možnosti.

A třetí možnost je, že je výrobek opravdu ve slevě. Ovšem většinou bohužel platí první dvě možnosti, ale záleží na eshopu kde kupujete. Je samozřejmě možné, že slevy sedí a je vše v pořádku.