Efekt asymetrické dominance

11.11.2019
efekt asymetrické dominance
efekt asymetrické dominance

Tento efekt, který se také nazývá efekt volavky(Decoy effect), se používá v ceníku služeb nebo produktů. 

V případě služeb kde můžete nabídnout tři druhy platby, například nějaké předplatné, rozšířené služby nebo produkty, tak lze právě využít tento typ efektu, který klame náš mozek a určitou nabídku dělá lepší než ve skutečnosti je.

Hned vám vysvětlím na příkladu jak to myslím.

Budete nabízet například kadeřnické služby. Máme k těmto službám vytvořený pěkný přehledný web, na kterém jsou tři základní sazby vašich služeb.

1. Umytí vlasů cena 200 Kč

2. Stříhání vlasů cena 300 Kč

3. Umytí + stříhání cena 350 Kč

Podívejte se na ceny a sami si určete, která je pro vás jako pro zákazníka nejlepší a kterou si vyberete. 

Vybrali jste si variantu číslo 3? Většina by tak jistě zvolila a to je právě ten asymetrický efekt nebo také označovaný jako efekt volavky. Nalákáte vaše zákazníky na tu nejdražší variantu, právě díky tomu, že ceny nejsou symetrické a třetí varianta se zdá být nejvýhodnější.

Kdyby byli ceny odstupňované symetricky, tak by ta nejdražší varianta nebyla tak přívětivá a lákavá. Podobně jako u tzv. baťovských cen, tedy cen končící na 9, tak i zde je to zajímavý psychologický jev, díky kterému zvyšujete šanci na nákup vaší nejdražší služby.

Druhá možnost jak podpořit prodej díky asymetrické dominanci je následující a ukážeme si ho zase na příkladu.

1. Nabídka START cena 200 Kč

2. Nabídka BASIC cena 250 Kč   (NEJPRODÁVANĚJŠÍ)

3. Nabídka PROFI cena 650 Kč

Na internetu některé firmy a agentury nabízí určité balíčky. Většinou je nějak nazvou v tomto případě START, BASIC, PROFI a prostřední nabídku nějak zvýrazní a označí třeba jako nejprodávanější. 

Tady ten efekt má zase nabudit přesvědčení, aby si zákazník nakoupil tu prostřední nabídku, kdy ta poslední na něj působí předraženým dojmem a ta první zase moc levně. Kdyby byli ceny odstupňované symetricky, tak vás ta prostřední nabídka nijak neosloví, ale takhle budí dojem, že je velmi unikátní a výhodná. Při symetrickém rozložení cen se dá počítat s tím, že by nejvíce objednávek bylo na tu nejlevnější variantu, ale díky asymetrii se zdá jako nejlepší ta druhá.

V článku jsem si ukázali velmi zjednodušeně jak tento jev funguje, pro podrobnější informace můžete použít příslušnou literaturu nebo vyhledat tento efekt na internetu.  


Potřebujete pomoci s marketingem? Jste na správném místě. Mohu pro vás tvořit příspěvky na sociální sítě, pomáhat pomocí marketingových konzultací nebo nastavit propagaci na sociální sítě. Stačí napsat email nebo mě kontaktujte pomocí facebook stránky. Budu se těšit. 


Přečtěte si další zajímavé články

LinkedIn je silná platforma pro profesionální networking a budování značky. Zvýšení angažovanosti na LinkedIn může vést k většímu dosahu, lepším obchodním příležitostem a silnějším vztahům s vaším publikem. V tomto článku se podíváme na osvědčené strategie, které vám pomohou zvýšit angažovanost na této platformě.

Umělá inteligence (AI) se stává nepostradatelným nástrojem v digitálním marketingu. Její schopnosti přinášejí nové možnosti pro personalizaci, efektivitu a přesnost marketingových kampaní. V tomto článku prozkoumáme, jak může AI revolucionalizovat váš marketingový přístup.

Nativní reklama je forma online reklamy, která se snaží vypadat jako běžný obsah na stránce, na které je umístěna, aby byla méně rušivá pro uživatele. Tyto reklamy jsou obvykle formou příspěvku na sociálních sítích, článku v blogu nebo videa na YouTube a jsou navrženy tak, aby přirozeně integrovaly reklamní sdělení do obsahu.

PNO (podíl nákladů na obratu) je ukazatel, který určuje, jaký procentuální podíl nákladů tvoří výdaje spojené s provozem a výrobou v porovnání s celkovým obratem firmy. Je to důležitý ukazatel pro finanční řízení a hodnocení efektivnosti podnikání.

UTM (Urchin Tracking Module) parametry jsou kódy, které se přidávají na konci URL adresy, aby se mohl sledovat počet návštěv a konverzí na webových stránkách, které souvisejí s určitou marketingovou kampaní. Tyto parametry umožňují spojit návštěvy na webu s konkrétními kampaněmi a jejich zdroji, což umožňuje měřit úspěšnost kampaní a...